ÚvodNovinky a článkyTemné časy, hluboké tranzy, kostlivci a to, co všichni chceme

Temné časy, hluboké tranzy, kostlivci a to, co všichni chceme

Kostlivci ve skříni

V životě téměř každého z nás přicházejí okamžiky lepší a také horší. Někdy se dějí věci, při kterých máme pocit, že to co známe tak dobře, se začíná ztrácet, rozpadat a že ztrácíme pevnou půdu pod nohama. Jaké dary nám takové události přináší a jak “přežít” tyto časy, bude obsahem tohoto článku. Pokud právě prožíváte něco velmi nepříjemného, možná je čas, zastavit se a věnovat pár chvil sobě samotnému a číst a dozvědět se, jak z toho najít cestu ven.

Není důležité, jaký život jste dosud žili. Jaké dětství jste prožívali a jak se všechno ve vašem světě vyvíjelo. Pravda ovšem je, že někdy mohou přijít chvíle a události, při kterých se cítíte úplně na dně, sami, opuštění a s pocitem, že není nikdo a nic, co by vám mohlo vylepšit náladu.

Sluníčko přestane svítit tak jasně, tráva přestává být správně zelená a najednou nevěnujeme svůj čas a myšlenky těm věcem, ve kterých jsme dříve nacházeli radost.

Začneme se propadat do hluboké beznaděje a zoufalství a zažíváme stavy, které bychom mohli nazvat pořádnou “depkou”. Myslím, že možná i vy víte, jak to vypadá. Možná si vzpomínáte na tyto pocity v minulosti a nebo je dokonce prožíváte právě teď.

Co s tím?

Co však máme udělat s tím, když to, co je pro nás v současné době to nejdůležitější, se mění a nebo ztrácí?

Co máme udělat  s tím, když nás naše myšlenky, vnitřní rozhovory nepustí jen tak zpátky do normálního světa a my se nemůžeme ani pořádně soustředit na základní věci, které musíme dělat každý den?

Někdy se skutečně stává, že se v takových chvílích propadáme do nepříjemných tranzů, které přetrvávají po dlouhé minuty a dokonce i hodiny a my nejsme schopni, vnímat správně svět kolem sebe.

Jak z toho však ven? Máme se snažit potlačit naše pocity a snažit se na všechno to dění kolem nás zapomenout, vytěsnit jej z našeho světa a dělat, že tu není? Toto je z části dobrá možnost, protože někdy je potřeba se od našich problémů trochu oddálit, aby se vše mohlo snáz vyřešit, ale bohužel, ne každý z nás to dokáže.

Dalším důvodem, proč tento postup úplně nedoporučuji je, že když dokážeme naše pocity z části potlačit, neznamená to, že tam nejsou, neznamená to, že ony “traumata”, které zažijeme, na nás nezanechají stopy, které se jednoho dne opět nezjeví ve formě opakujících se vzorců, opakujících se událostí a nebo jednoho dne dokonce ve formě jiných fyzických, či psychických problémů.

Musíme si uvědomit, že všechny události, které v nás zanechají nepříznivé pocity, mají tendenci, hledat si kamarády.

Naše podvědomá mysl funguje tím způsobem, že asociuje naše zážitky a poctivě střádá jednu podobnou bolístku ke druhé. Většinou to nefunguje tak, že když něco jednou prožijeme, jsme přístě silnější a snáz to překonáme. Ve spoustě případů je to spíš naopak. To, co zažíváme právě teď, se připojí k tomu, co bylo v minulosti a nemusí to ani nezbytně nutně dávat úplný smysl, proč se jeden zážitek spojí s druhým, ale pravda je, že i když se snažíme naši současnou situaci vyřešit, ne a ne se nám ulevit.

Možná již víte, že právě informace, které se můžete dočíst na těchto stránkách, vám mohou pomoci k tomu, najít z těchto zapeklitých situací cestu ven.

Prožíváte právě takové trápení a nebo si vzpomínáte na trápení z minulosti, které nechcete, aby se kdykoli opakovalo?

Možná je právě teď pro vás ten pravý čas, udělat pořádnou údržbu vašich skříní, možná plných kostlivců z minulosti. I když totiž budeme všechny naše negativní zážitky a situace ukládat a cpát do skříní, jednoho dne se stane, že náš život se v jisté chvíli trochu zpomalí a z ničeho nic začnou naši kostlivci se skřípěním nenamazaných pantů otevírat dveře našich starých skříní a začnou postupně vypadávat jeden za druhým.

Možná víte, že metoda FasterEFT, již pomohla mnohým lidem, vymést jejich skříně právě od všech kostlivců a jiné všemožné havěti, kterou si do svých skříní lidé za svůj život nahromadili.

Mě osobně velmi těší, že mnozí lidé v posledních letech hledají různé způsoby, jak provést takový úklid a jak dokonce sami poznávají situace, které jim způsobily ten, či onen problém.

Problémem ovšem je, že se nejedná o zážitky, události a situace, které následně naše problémy způsobují. Ta nejdůležitější věc, hrající hlavní roli v našich problémech, totiž je naše vlastní vnímání.

Proto i když si připadáme, že náš problém je neřešitelný, může se stát, že z pozice našeho vnímání, skutečně neřešitelný je. Ovšem, změníme-li vnímání dané situace, problém se ztratí.

Já vím, zní to nyní možná pošetile, myslet si, že když se na problém budeme “koukat” jinak, že se ztratí. Ale právě v tom je ten trik, který změnil život tisíců lidí po celém světě a pokud ten váš není úplně v pořádku a budete dělat to, co je třeba, změní i ten váš a pomůže vám, skoncovat s vašimi problémy.

Co dělat, když je problém tak velký, že máme pocit, že se nám s ním nic nedaří?

V první řadě je důležité, se nevzdat, dělat různé postupy a techniky, které naleznete na těchto stránkách v článcích a nebo v knize a nebo úplně nejlépe v on-line semináři.

Pokud však na záčátku přes to všechno nevíte jak na to, velmi doporučuji, nebát se a říci si o pomoc. Existují totiž lidé, kteří vám dokáží pomoci a dokážou to mnohdy velmi rychle. Myslím si, že je mnohem lepší, strávit pár hodin při sezení s někým, kdo nám dokáže pomoci, než se týdny, měsíce či roky trápit.

Co FasterEFT terapeuti dokážou?

Legrační je příběh, který jsem nedávno slyšel od renomovaných FasterEFT terapeutů z USA. Před pár týdny dělali seminář pro 50 psychologů a psychiatrů a poradců, aby ukázali nové metody a přístupy k jejich pacientům.

Během demonstrace pracovali s pacientem jednoho z psychologů a používali techniky, které se zde můžete naučit. Celá demonstrace trvala 45 minut a terapeuti byli schopni za tuto dobu změnit tři traumatizující vzpomínky.

Po skončení semináře získali velký obdiv od všech účastníků semináře a otevřené přiznání, že pokud by byly použity metody standardní péče psychologů a psychiatrů, změna jedné vzpomínky by trvala několik měsíců a s nejistým výsledkem.

Není tudíž vůbec k podivu, že lidé v USA, kde téměř každý má svého psychologa, se svými problémy stráví v jejich péči roky a za tyto roky a za investované peníze by si mohli pořídit klidně i dva domy.

Jak to vypadá u nás?

Minulý týden jsem se zúčastnil zajímavé přednášky jedné z českých metod osobního rozvoje. Nerad soudím věci, o kterých nic nevím a proto mě zajímalo, zda-li na tom něco není.

Přednáška byla velmi velmi zajímavá a s autorem metody se v mnohých věcech shoduji a byli jsme téměř na stejné vlně. Ovšem, našel jsem jeden zásadní rozdíl, proč jsem rád, že dělám to, co dělám.

Když přednášející vyprávěl příběh o jedné klientce a o tom, že k vyřešení jednoho závažného problému bylo třeba něco málo přes 60 sezení, přitom z vlastní zkušenosti vím, že s podobným problémem většinou neztratíme více než pár hodin, někdy dokonce i pár minut, bylo mi to všechno jasné.

Jsem velmi rád, že i my máme své vlastní české nástroje, které můžeme použít k tomu, abychom se cítili lépe, ale zjišťuji, že přece jen ještě nejsou tak rychlé, jako je třeba FasterEFT.

Na druhou stranu je pravda, že někdy jsme my sami v našich problémech tak “zaseknutí”, že pomoc z venčí může být opravdu jako dar z hůry. Proto velmi doporučuji, pokud se vám ve vašich problémech nedaří, udělat si pořádek, poproste někoho o pomoc.

Netrapte se zbytečně.

Uvědomte si, prosím, následující: každá osoba a dokonce každá událost nám přináší dary. Mnohdy dobré, ale někdy také špatné. Je jen na nás, které z těchto darů si otevřeme a budeme si jich užívat. Ty dobré nás mohou uzdravit, ty špatné nám mohou ublížit.

Tím, že se zbavíme těch špatných darů, můžeme se uzdravit, můžeme žít lépe, cítit se a vypadat mladší a hlavně… cítit se dobře bez důvodu.

Protože to je to, co všichni chceme. Cítit se dobře!