ÚvodNovinky a článkySny - dary z největších

Sny - dary z největších

Sen

Je mnoho mýtů a přesvědčení o snech (myslím těch, které se nám zdají v noci) a o jejich významu. Já je tu rozhodně nyní nebudu vyvracet. Chtěl bych vám však nabídnout trochu jiný pohled na naše snění a jak ho využít k něčemu velmi prospěšnému.

Přiznejte se, vlastníte nějaký snář? Bádáte po významu svých snů? Čekáte od svých snů, že vám pomohou vyřešit nejzapeklitější otázky lidstva a nebo vašeho života? … mohly by… tedy alespoň v tom druhém případě.

Chtěl bych vám povědět o tom, jak se na sny koukám já a co za kouzla se s nimi může provádět.

Víte, že vám vaše sny mohou velmi pomoci s uzdravením?

Jak? 

Abychom porozuměli uzdravení pomocí našich snů, bude potřeba porozumět naší mysli. Víme, že naše mysl se dělí na dva základní NEstejně velké díly.

Mysl vědomá, která nám umožňuje přemýšlet, soustředit se na úkoly, učit se, užívat si přítomného okamžiku, …

Mysl podvědomá, která má za úkol milion dalších věcí. Přebírá za nás kontrolu ve chvíli, kdy jedeme na automat, řídí činnost našeho srdce, řídí defakto každou část našeho těla. Umožňuje nám chodit, trávit potravu, slouží nám jako databáze našeho vědění, … nevědomá mysl za nás dost často (většinou) také rozhoduje, což někdy bývá problém.

Nedělá to však ani z daleka s nekalými úmysly. Jejím hlavním úkolem je, udělat vše, abychom zůstali naživu a byli ochráněni od zlého.  To zlé dokonce znamená i to, že nás chrání před vzpomínkami, nepříjemnými zážitky, před tím, abychom se museli na všechno soustředit a hlídat.

Představte si, že bychom museli vědomě řídit činnost našeho srdce, myslím, že bychom to asi velmi dlouho nevydrželi, než by nám z toho "praskla hlava".

Vzpomínáte, jaké to bylo, když jste poprvé seděli v autě na cvičišti autoškoly a nebo kdekoli jinde? Když jste se měli rozjet, bylo velmi mnoho věcí, na kterých si člověk musí dávat pozor. Musí šlapat na ty správné pedály ve správnou chvíli, kroutit tím velkým kolem, které má v rukou, blikat v zatáčce, správně řadit a v okamžiku, kdy vyrazí do normálního provozu, ještě sledovat asi tisíc aut, která jsou tu pro to, aby překážela, objížděla a jezdila najednou mnohem rychleji, než se zdálo ze sedadla spolujezdce.

Jakmile však jezdíte nějakou dostatečně dlouhou dobu, někdy se může stát například to, že si z auta pamatujete nástup a pak výstup a zbytek cesty jakoby zmizel. Vaše podvědomí za vás převzalo roli řidiče a vy se ztrácíte ve svých myšlenkách a úvahách.

Vaše podvědomá (nevědomá) mysl prostě dělala to, co bezpečně umí. Vaše nabyté dovednosti se staly automatickými a vy v tu chvíli už na nic dávat pozor nemusíte. Myslím tedy na ty běžné věci, které musíte v autě dělat, krom toho dávat si pozor na nečekané věci, které by se mohly na cestě vyskytnout.

I přesto, že je naše podvědomí náš věrný přítel, který nás chrání, má jednu velkou nevýhodu… možná.

Z nějakého důvodu nesouhlasí s výchovou a školní vyukou a odmítá s námi komunikovat tak, jak bychom od takového přítele mohli očekávat. Naše podvědomí má svůj vlastní jazyk a používat ten náš naučený jej bohužel asi nenaučíme. 

Pokud mu chceme doopravdy porozumět, musíme se přizpůsobit my jemu a naučit se ten jeho. Na všechny jazyky na světě jsou k dispozici učebnice, školy a instituce, které nám pomohou s tím, abychom se dorozuměli s kýmkoli budeme potřebovat, na jazyk našeho podvědomí však jsou učebnice krapet nedostatkovým zbožím.

My dospělí často hledáme ve věcech logiku a snažíme se věcem přijít na kloub, jenže u podvědomí toto také úplně stoprocentně nefunguje. Jazyk podvědomí nemusí být vždy ani zdaleka logický. To je právě důvod, proč tak obdivujeme naše malé děti, které dokážou ve svých hlavinkách vytvořit neuvěřitelné výtvory, které dokážou dobře řídit. Jejich jazyk a jazyk podvědomí jsou si mnohem bližší, než u nás dospělých.

Jaký je tedy jazyk našeho podvědomí?

Naše podvědomá mysl pro komunikaci používá to, co má k dispozici. To jsou zaznamenaná data, zážitky a zkušenosti  z našeho života. Tato data jsou ukládána v několika různých formátech a souvisejí velmi úzce s našimi vlastními reprezentačními systémy: vizuální (obrazy), auditorní (zvuky), kinestetické (fyzické pocity), vnitřní dialogy a také chuťě a vůně.

Tímto způsobem zpracováváme a posléze kódujeme vše v našem životě. 

Když se však snažíme vyřešit problém, který je v našem podvědomí, nedokážeme těmto informacím dobře porozumět a nebo jsou ukryty pod nánosy dalších a dalších informací a cesta k nim je velmi klikatá, drobečky posbírané ptáky a stopy smetené vlnami přílivu.

Někdy bývá cesta opravdu až tak skryta, že je téměř nemožné přesně to, co hledáme, nalézt. Mluvím tedy samozřejmě o příčinách našich problémů, které jsou hluboko uloženy a za využití některých méně pokrokových způsobů práce s podvědomím.

Někdy však máme opravdové štěstí a pokud víme jak, můžeme přijmout úžasný dar, který nám bez nátlaku vydá přímo naše podvědomí samo v podobě snu.

Sny jsou totiž velmi živou a jasnou zprávou našeho hlubokého podvědomí, které se nám snaží něco sdělit.

Pokud máme tedy nějaký nepříjemný sen, máme úžasnou příležitost něco velmi hlubokého uzdravit a změnit.

Můžeme si na své sny vzpomenout (obzvláště, pokud si je ihned po probuzeni zapisujeme) a můžeme změnit všechny negativní pocity, emoce, obrazy, zvuky a celý děj a přetvořit je v něco jiného a krásného.

Opravdu v takovém snu nemusíme hledat žádný skrytý význam, jen s ním pracovat a potom sledovat, kde a jaká změna se projeví v našem životě.

Pokud to se změnou ve vašem životě a uzdravení všeho, co vás trápí, myslíte vážně, velmi doporučuji následující:

Pořiďte si nějaký sešit, který si najde natrvalo místo na vašem nočním stolku. Jakmile se probudíte a budete mít v živé paměti nějaký sen, okamžitě si jej zapište. Nenechávejte jej na později, protože naše sny mnohdy můžeme zapomenout už pár minut po probuzení.

Jakmile potom budete mít čas, pomocí vašich poznámek se vraťte k tomu snu, jakoby se to, co se dělo, odehrávalo právě teď. Ciťte to, co jste cítili, viďte to, co jste viděli, slyšte to, co jste slyšeli, …

Všimněte si toho, jak víte, že něco uvnitř toho snu vám vadí a změňte to například pomocí ťukání, a nebo pomocí jiných technik.

Odstraňte každou jednu negativní věc, kterou naleznete. Jakmile zmizí, pokuste se všechny negativní aspekty a části vrátit, pokud to dokážete. 

Pokud ano, vraťte se zpět a pracujte s nimi znovu.

Pokud ne, pokračute dál…

Jakmile ve snu nebude již nic negativního, a nepřetočí se tento sen sám do pozitivna, vytvořte takovou scénu, která vám bude příjemná.

Postupně zjistíte, že problémy a stres ve vašem životě mizí, vaše tělo se začíná uzdravovat, bolesti mizet a vy budete svěžejší, mladší, zářivější.

Bude to stát za to. Slibuji.