ÚvodNovinky a článkyMentální ťukání

Mentální ťukání

Ťukání FasterEFT

Co je mentální ťukání a jak a kdy jej používat?

V první řadě je velmi důležité, seznámit se s pojmem ťukání celkově. Pokud jste noví a o FasterEFT slyšíte poprvé. Možná nebude na škodu, přečíst si nejprve článek, který se zabývá vysvětlením ťukání a toho, jak vlastně funguje.

Doporučuji tedy nejprve přečíst si článek: Co je to ťukání.

Vysvětlení základů totiž nebude předmětem tohoto článku. Naopak, zamíříme přímo za malinko pokročilejším způsobem, jak ťukat v ten pravý okamžik - prostě, kdy se věci dějí.

Ne každý z nás je úplně "v pohodě" s tím, že by měl začít ťukat někdy v nepříjemné situaci a nebo, když se prostě necítí dobře a současně s ním je přítomen ještě někdo.

Představme si situaci, že třeba někdo trpí panickými záchvaty a najednou to na něj přijde třeba v městké hromadné dopravě.

Je pravda, že někomu je to v tuto chvíli úplně jedno a klidně bude i ťukat, ale někdo si zachová "zdravý rozum" a nic takového před ostatními dělat nebude. Přece jen stále je to trochu neobvyklá činnost a myslím si, že když to lidí poprvé, nechápou, nevěří a považují nás za blázny.

Proto většinou ťukáme jen v soukromí a ve chvílích, kdy máme čas. Musíme se potom vracet ke svým zážitkům a postupně je zpracovávat. Teď mě napadá, že důvody, proč vlastně to dělat, bych mohl vysvětlit v dalším článku, který nám vysvětlí, proč se někdy potřebujeme babrat v minulosti, abychom si zlepšili přítomnost.

Vraťme se ale k tématu tohoto článku a vysvětleme si pojem Mentální ťukání.

Mentální v tomto případě znamená, ne fyzický, ale pouze na úrovni naší mysli. Znamená to, že zaměstnáme naší mysl tím, že si budeme představovat, že ťukáme.

Proč představovat a že to nemůže mít efekt?

No, možná byste se divili. Pro sportovce, například, je mentální příprava stejně důležitá, jako fyzický trénink. Dokonce existují nějaké studie, které popisují, že když si lidé cíleně představovali nějakou sportovní činnost, jejich svaly projevovaly stejnou aktivitu, jakoby tuto činnost skutečně vykonávali a posléze to pomáhalo i fyzickému tréninku. Naše mysl totiž dokáže vygenerovat doslova zázraky z ničeho.

Představte si, že držíte v ruce rozkrojený pomeranč. S největší pravděpodobností ucítíte, jak voní a vzpomenete si dokonce, jak chutná. Náš mozek v tu chvíli reprodukuje to, co se již naučil a uvnitř něj probíhají procesy stejné, jakoby jsme pomeranč v ruce opravdu drželi.

To samé se děje při mentálním ťukání.

Když ťukáme, naše tělo na základě toho mění reakci na naše vnímání a mění se tak naše životní zážitky a zkušenosti, odpadá stresovitá reakce a je přítomna ještě celá řada dalších elementů.

Budeme-li si tedy představovat, jak ťukáme, bude to mít stejný efekt a navíc toto můžeme provádět kdykoli. Dokonce i ve chvíli, kdy na vás váš šéf udeřil, proč jste nesplnili zadaný úkol v čas.

Rozumíte, co tím chci říct? Mentální ťukání můžeme používat v jakékoli situaci, kdy potřebujeme získat kontrolu nad sebou a nad svými pocity a je nám úplně jedno, kolik lidí je kolem nás.

Dejte si tedy nyní ten úžasný dar a naučte se ťukat kdekoli a kdykoli. Já osobně používám mentální ťukání dokonce i v posteli, kdy už jsem příliš (ne unavený, ale líný) zvedat ruce :) )

Jaké jsou tři hlavní důvody toho, proč používat mentální ťukání?

  1. Pokud budete ťukat v ten okamžik, kdy se něco děje, automaticky cílíte na to, co chcete změnit. Pocity jsou již přítomny a jsou navíc silné.
  2. Nakopete problém do zadku okamžitě. Pokud si necháte řešení dané situace na později a nebudete ho řešit v ten okamžik, kdy se děje, znamená to, že se zbytečně budete cítit déle mizerně a to až do té doby, kdy s tím konečně něco uděláte.
  3. Nestane se vám, že byste na ten problém prostě zapomněli. Někdy si říkáme, že si to necháme na později a potom se to ztratí z naší paměti a my už vlastně ani nevíme, že jsme měli něco takového v plánu. Bohužel však jsou všechny naše zážitky v našem podvědomí dobře uschovány a žijí si tam pak svým vlastním životem a dokonce nás mnohdy ovládají.

Jak tedy na to?

Krok 1

Všimněte si, jak víte, že máte problém - úplně stejně, jako když ťukáte normálně. Všimněte si, jaký pocit to je, kde ve vašem těle se nachází a jak silný je

Krok 2

Ťukejte postupně na známé meridiánové body, které používáme (uprostřed čela, vedle oka, pod okem a u klíčních kostí). Představujte si, jak vaše prsty dopadají na vaši kůži a opakujte si fráze jako: "Nechávám to jít.", "Je bezpečné, to nechat odejít.", "Je čas, to nechat jít.", ...

Krok 3

Představujte si, že se chytnete za zápěstí v místě, kde jsou obvykle hodinky, hluboce se nadechněte vyfoukněte to všechno ven a v mysli proneste slovo: "Mír" , nebo "Klid". A potom si představte nějakou spokojenou pohodovou vzpomínku.

Krok 4

Zkontrolujte, zda-li je ten pocit, který vám byl nepříjemný stále tam. Pokud je (a to třeba už jen trochu), opakujte kroky 2 - 4 tolikrát, kolikrát bude nutné, aby se problém úplně ztratil.

Je to tak snadné a jednoduché, tak proč to nevyzkoušet?

Když si nechcete na ulici "Ťukat na čelíčko", dělejte to tak, aby to nikdo neviděl.

Pozn: Originální článek o mentálním ťukání (v angličtině) na webu autora metody naleznete zde: www.fastereft.com/articles/tips-on-using-fastereft/how-to-do-mental-tapping-faster-eft/