ÚvodNovinky a článkyJak naše zážitky formují to, jací jsme

Jak naše zážitky formují to, jací jsme

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč někteří z nás nosí na tvářích úsměvy po celý rok a někteří naopak koukají jak sůvy z nudlí, smutní a trápí se a někdy ani nevědí proč? Protože je právě teď horké léto a léto bývá plné zážitků, možná by bylo dobré, popovídat si o tom, jak naše zážitky formují to, jací doopravdy jsme a proč to tak je.

Jaký typ opice v tranzu jste?

Kolikrát jste již v životě potkali mrzutou úřednici a nebo prodavačku? Kolikrát i vám se stalo, že dny byly naplněny hořkostí a nevlídnou náladou? Přemýšleli jste někdy o tom, proč se někteří z nás velmi často smějí a jiní nikoli?

Velmi rád bych nyní popsal to, jak naše zážitky formují náš život a jak každý z nás je v jistém smyslu “opičkou”, která putuje od transu k transu a ani někdy neví proč. Samozřejmě, že bych vás (pokud je to i váš případ) návést k tomu, jak to definitivně změnit.

Abychom všemu správně porozuměli, musíme se ponořit trochu hlouběji za hranice naší vědomé mysli a pochopit, jak funguje naše druhá mysl, která je naší pozornosti běžně skrytá. Ano budeme mluvit o naší podvědomé nebo chcete-li nevědomé mysli.

Musíme si uvědomit, že každý den, od chvíle, kdy jsme se narodili, zažíváme různé situace a životní zážitky. Někdy jsme smutní, někdy jsme veselí, někdy cítíme to, či ono. Pro některé z nás je důležité, vidět ve všem to negativní a pro ostatní ne. 

Naše podvědomá mysl má dokonalou schopnost, zaznamenávat velmi mnoho z toho, co v našem životě prožijeme. Většinou si dokáže pamatovat detaily, o kterých ani netušíme. 

Vzpomínám si na jeden příběh, kdy dospělý člověk byl schopen zopakovat telefonní číslo do restaurace (která již 20 let neexistuje) a toto telefonní číslo slyšel v době, kdy ještě ani nevěděl, co čísla jsou. Pouze si jeho podvědomá mysl zapamatovala to, co jako velmi malé dítě slyšel, když si jeho rodiče objednávali jídlo.

Samozřejmě, že naše vědomá mysl není běžně schopna, vybavit si takové věci a právě to je geniální na naší podvědomé mysli. 

Naše podvědomá mysl je velmi dokonalá a přitom velmi hloupá. Zajímavé označení, které používá Robert Smith (autor metody FasterEFT) je Inteligentní idiot.

Proč inteligentní idiot?

Protože naše podvědomá mysl je jakýsi podivný mechanismus, přirovnatelný k velmi velkému pevnému disku (jaký míváme v našich počítačích) a ukládá téměř všechno, co projde našimi smysly.

Tip: Víte, co se může stát s pevným diskem, když ho hodíte na zem? Může se rozbít, nebo se na něm mohou poškrábat plotny (na kterých jsou uchována data) a data se tak mohou poškodit a nebo ztratit. Co kdybych vám řekl, že když správným způsobem hodíte o zem i tím vaším, vaše problémy se mohou ztratit také?

Bohužel však nerozlišuje, zda-li ona událost je dobrá a nebo špatná. Pokud bychom si mohli vybrat a rozhodnout, co je pro nás dobré a co si chceme uchovat, bylo by to pro mnohé z nás o mnoho jednodušší. Nicméně, tak to prostě nefunguje. Vynecháme-li detaily toho, kolik se v jeden daný okamžik do naší podvědomé mysli dokáže uložit informací, řekněme, že z každého dne, se toho uloží velmi mnoho a my mnohdy ani nevíme co.

Naše podvědomá mysl je to, co ukládá důležité i nedůležité informace a pomocí nich nás řídí. Je v ní uložen každý krok, který jsme udělali jako malé děti. Je v něm uložena každá cesta autem, kterou jsme odřídili. Jakmile má dostatek informací k tomu, aby mohla danou věc vykonávat, mnohdy se stane, že jdeme autem a již vůbec nevnímáme to, na jaký pedál právě šlapeme, jakou páčku právě máme použít, či jakou rychlost zařadit. Prostě nasedneme do auta a jedeme a to někdy dokonce i tak, že se zabereme do našich vlastních myšlenek a cesta se téměř úplně vytratí a my jsme “najednou” na místě určení.

Toto je velmi skvělá věc. Ovšem. Co když se od mala učíme, že svět je špatný? Co když neustále vidíme, jak se naši rodiče hádají? Co když se neustále dozvídáme jen o špatných věcech a naše dětská léta jsou zalita neustálým zklamáním?…

Naše podvědomá mysl samozřejmě neukládá jednu věc přes druhou, má svůj vlastní dokonalý systém třídění a řazení našich zážitků tak, aby v okamžiku, kdy se něco děje, mohla automaticky vykonat to, co umí a co zná.

To znamená, že když přijdeme do určité situace, velmi rychle najde potřebná data a automaticky nás s danou situací sladí podle toho, co je v ní uloženo. Takže například uvidíme volně pobíhajícího psa a automaticky se přepneme do “módu” strachu, protože nás kdysi dávno v minulosti nějaký pes pokousal. Jen pohled na takového psa se může stát spouštěčem negativního transu. 

O spouštěčích jsem již psal zde: /novinky-a-clanky/ty-i-ja-my-jsme-psi/

Naše chování a naše nálady tedy nejvíce odpovídají tomu, co již máme uvnitř. Pokud jsme toho zažili spoustu hezkého, s největší pravděpodobností si budeme to hezké užívat i nadále. Dokážeme se usmívat celé dny a cítit se skvěle. 

Pokud jsme naopak zažívali spoustu špatného, můžeme být celkově smutní, úzkostliví, ve stresu, depresi apod. 

Ve světě metod osobního rozvoje existuje mnoho dohad o tom, zda-li se šťourat v minulosti, či nešťourat. Navíc my tu mluvíme dokonce o minulosti, kterou si z větší části ani nepamatujeme. Některé metody také mají způsoby, jak okamžitě změnit své naladění a jak minulost prostě neřešit. My ve FasterEFT ale opravdu toužíme po tom, abychom mohli co nejvíce a nejsnáze zůstat v pozitivním naladění, protože jsme se přece nenarodili pro to, abychom se celý život jen trápili. 

To je hlavní důvod, proč začínáme vždy s mírovým seznamem. Nebo prostě se seznamem negativních zážitků, na které si dokážeme vzpomenout a ty měníme za použití těch správných nástrojů, které se může každý naučit. 

Co však s těmi zážitky, na které si vědomě nevzpomínáme? Nezřídka se stává, že když používáme některou z technik FasterEFT, že naši myslí znenadála proběhne vzpomínka, na kterou jsme již “úplně” zapomněli. Takové vzpomínky nás mnohdy vedou k tomu pravému cíli, abychom mohli postoupit dál. 

Jelikož se snažíme, měnit každý negativní zážitek a vytváříme z něj pozitivní zkušenost, naše podvědomá mysl také přebírá tyto informace a my se měníme a máme víc a víc příležitostí, cítit se dobře bezdůvodně. 

Také byste se rádi naučili, cítit se dobře bezdůvodně. Rádi byste pochopili, jak vlastně fungujeme a jak přestat jen “přežívat” a naopak žít naplno? Nebo byste rádi využili moc vaší podvědomé mysli, aby vás řídila směrem k finanční svobodě, naplněným vztahům, či skvělé kariéře ve zdraví? Každý máme možnost, dělat něco, co pomůže…